L-lysine plus

Lizyna należy do grupy aminokwasów niezbędnych, co znaczy, że nasz organizm nie potrafi samodzielnie jej wygenerować, dlatego również musi być ona dostarczona wraz z dietą. Suplement L-Lysine PLUS oprócz L-lizyny zawiera także witaminę C, która uzupełnia jej działanie.

Białko stanowi mniej więcej 20% masy ciała człowieka, ulegając ciągłym przemianom – rozpadowi i odbudowie. Proces ten zależy od podaży aminokwasów, ponieważ stanowią one kluczowy element budulcowy wszystkich białek. W ludzkim organizmie białka zbudowane są z 20 różnorakich aminokwasów. Dzięki ogromnej liczbie kombinacji i różnorodności masy cząsteczkowej może powstać wiele odmian białek, pełniących w ustroju różnorodne funkcje: niektóre uczestniczą w budowie tkanek (mięśni, kości, paznokci, włosów), inne regulują procesy metaboliczne, transportują substancje odżywcze, pełnią funkcje hormonów, czynników wzrostu. Mogą również spełnić bardzo istotną rolę w obronie immunologicznej (immunoglobuliny).

Organizm nie potrafi syntetyzować 8 aminokwasów, w tym również L-lizyny, dlatego też muszą być one dostarczone wraz z pożywieniem. Nazywamy je aminokwasami egzogennymi lub niezbędnymi.

Oprócz właściwej podaży aminokwasów, istotna jest także ich odpowiednia proporcja, co w dużej mierze uzależniony jest od składu naszej codziennej diety. Jeżeli już zawartość aminokwasów w pożywieniu jest nieodpowiednia (na przykład. w wyniku niewłaściwego odżywiania się, stosowania diety wegetariańskiej, odchudzającej, niskobiałkowej), to metabolizm białek ma możliwość zostać zakłócony. Brak albo niska zawartość co najmniej jednego aminokwasu egzogennego uniemożliwia lub ogranicza używanie pozostałych aminokwasów do syntezy białka.

L-Lizyna uczestniczy w budowie białek, głównie w mięśniach i kościach. Jest potrzebna w projektowaniu kolagenu – to białko strukturalne tkanki łącznej występujące m.in.: w skórze, ścięgnach, chrząstkach, kościach, ścianach naczyń krwionośnych, które nadaje sprężystość, elastyczność i jędrność komórek. L-Lizyna ogrywa również istotną rolę w projektowaniu enzymów, hormonów, przeciwciał. Wspomaga wchłanianie wapnia oraz pełni istotną rolę w syntezie L-karnityny (substancji uczestniczącej w metabolizmie tłuszczów).

L-Lizyna zawarta w produkcie L-lysine plus zaliczana jest do aminokwasów zasadowych.

Suplementację L-lizyną zaleca się osobom: na diecie wegańskiej, wegetariańskiej, odchudzającej, niskobiałkowej, ciężko pracującym fizycznie, narażonym na stres, dbającym o swój wygląd.

Oprócz L-lizyny, suplement zawiera także witaminę C. Ona również odgrywa bardzo istotną funkcję w syntezie kolagenu. Jest wspaniałym antyoksydantem, chroni DNA, białka, tłuszcze przed utlenianiem. Umacnia układ odpornościowy, wpływa na prawidłowe czynność układu nerwowego, odgrywa ważną rolę w metabolizmie energetycznym i we wchłanianiu żelaza

Author: Waldemar Rzodkiewka